Vědecká obec se již dlouhou dobu zabývá technologiemi, které jsou tzv. ekologické. Značný problém totiž nastává v okamžiku, kdy výrobky doslouží a konstrukce se pak rozpadá na skládce odpadu. Pokud se nenajde další využití a materiál není recyklovatelný, představuje pro životní prostředí neúměrnou zátěž. Týká se to i tištěných spojů, ty se se v přírodě odbourávají desítky let.
Celulóza nahradí klasické tištěné spoje prakticky kdekoliv
Vědci se tentokrát zaměřili na celulózu. Ta se v přírodě odbourá velmi rychle, během půl roku se o její rozklad postarají mikroorganismy, plísně a houby, které se celulózou živí. Pochopitelně nemohou být destičky pro tištěné spoje ponechány v přírodním stavu, ve vlhčím prostředí by se rozpadly a přestaly sloužit svému účelu. Takový materiál je opatřen speciální vrstvou epoxidové pryskyřice a směle tak nahradí klasické špatně odbouratelné suroviny. Tištěný spoj na destičce ze dřeva (z celulózy) pak ani nerozeznáte od běžného pertinaxu a uvnitř mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku bude zastávat úplně stejnou funkci řadu let.
Výrobek, který doslouží, se pak v rámci elektroodpadu třídí, a tišťák skončí na separační skládce, kde se vlivem slunečního záření a vody rozpadne a poslouží jako hnojivo.
O biologicky odbouratelný materiál poroste poptávka
Využití celulózy se plánuje ve výrobě rozšířit masivním způsobem, jde o převratný vynález, který najde uplatnění u většiny tištěných spojů, jež jsou součástí drobné elektroniky v domácnostech, v průmyslové výrobě, v automobilovém a leteckém průmyslu atd. Jen u domácí elektroniky a domácích spotřebičů dojde k významné změně přístupu k ekologii, životnost mnoha výrobků je totiž jen několikaletá, protože velmi rychle spotřebiče zastarávají a mění se za nové poměrně brzy. Dá se tedy očekávat, že poptávka po ekologicky odbouratelné celulóze poroste rychlým tempem a nakonec může být výroba takových tišťáků posvěcena i legislativní cestou.