Klasickou hypotéku na bydlení asi není zapotřebí nijak dlouze představovat, je produktem celé řady bank a zkušenost s ní má nemálo Čechů. Ovšem krom tohoto hypotečního úvěru je možné narazit v bankách i nebankovních společností na tzv. americkou hypotéku. Kdy se vyplatí zažádat právě o tento úvěrový produkt a jaké jsou jeho pozitiva?
V první řadě je zapotřebí zmínit, že tento úvěrový produkt je tak trochu nešťastně pojmenován, neboť se nejedná o hypotéku v pravém slova smyslu. Spíše o spojení dvou různých úvěrových produktů – hypotéky na bydlení a spotřebitelského úvěru. Na rozdíl od klasické hypotéky se jedná o neúčelový úvěr, tudíž peníze z něho je možné čerpat na cokoliv a ne jen na financování vlastního bydlení. Chcete cestovat, studovat v zahraničí nebo si pořídit nový automobil? Americká hypotéka vám pomůže s financováním těchto snů. Ovšem tato benevolentnost je do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou, která nemusí být po chuti každému. Klasický hypoteční úvěr nabízí roční úrokovou sazbu kolem 1,5%, americká hypotéka asi o polovinu vyšší. Z tohoto jasně vyplývá, že financovat bydlení americkou hypotékou se může výrazně prodražit. I nadále je však americká hypotéka včele před dlouhodobými spotřebitelskými úvěry, kde se úrok pohybuje nad 10% ročně.
Pomalu ale jistě začínají americké hypotéky nabízet i nebankovní společnosti. Ty, jak je známo, jsou v některých ohledech ke svým žadatelům vstřícnější. Pro problémové žadatele například nabízí americkou hypotéku bez registru, kdy dané společnosti do registru dlužníků vůbec nenahlíží nebo neberou negativní záznam jako důvod k zamítnutí. Jak v bankovním, tak i v nebankovním sektoru je ale zapotřebí ručit nemovitostí, která věřitelů poskytuje větší důvěru v žadatele. V případě neschopnosti splácet však tato nemovitost propadá věřiteli.