Jedním z nejrozšířenějších přepravních pomůcek je takzvaná europaleta. Jelikož má normami přesně dané rozměry, usnadňuje to manipulaci i možnost vykupování zpět některým výrobcem.
§ Rozměry této palety jsou určené – 120x80x14,4 cm (délka x šířka x výška).
§ Rovněž je daný počet hřebíků, kterých musí být sedmdesát osm.
§ Přesně definováno je i jejich umístění.
Nosnost europalet je nejvýše tisíc pět set kilogramů. Na sebe se mohou stohovat maximálně tři palety. Jediný parametr, který není normou určený, je váha jednotlivých palet. Někdy se mohou lišit i o bezmála pět kilogramů. Je to logické. Zde záleží na vlhkost dřeva. Hmotnost jedné přepravky se pohybuje přibližně od dvaceti do dvaceti čtyř kilogramů. Europaleta je také nazývána čtyřstrannou, protože její konstrukce dovoluje manipulaci vysokozdvižným vozíkem nebo jiným transportním zařízením ze všech čtyř stran. Menší problém má v tomto ohledu vozík nízkozdvižný, který může nabrat paletu pouze z kratších stran. Delší strany jsou zespodu uzavřeny konstrukcí samotné palety.
Záleží na dohodě
Parametry europalet upravují předpisy Mezinárodní železniční unie (UIC). Odpovídají také předpisům European Pallet Association (EPAL). Europalety nejsou vhodné pro přepravu ISO – kontejnery, protože mají odlišné rozměry, které vycházejí z rozdílného systému délkových měr Spojených Států. Nebyl by tedy plně využit prostor kontejnerů. Další výhodou je zpětné vykupování.
§ Certifikovaní výrobci europalety vykupují bez sebemenšího problému.
§ Není ani potíž s jejich opravami.
§ Poškozené podlážky se prostě odkoupí a prodají se nové.
§ Pokud na tom zákazník trvá, může dostat zpět ty své přivezené.
S vykupováním je menší problém u atypických přepravních pomůcek. Pokud byly konstruovány přesně na míru, pak je nejprve potřeba dohodnout se s některou výkupnou.