Pokud hledáte na sportovních stránkách, tak zbytečně. Nejde o žádný sport. Obě dvě zkratky znamenají tolik důležité věci, že bez nich by vám nefungoval žádný počítač. Nevěděl by, jak nastartovat.
V podstatě, ale hodně zjednodušeně, jak jeden, tak druhý říkají vašemu stroji, jak má začít něco dělat. Tedy odkud si načíst základní věci a tak dále.
BIOS je z anglických slov Basic Input-Output System. V podstatě vypnuto zapnuto, ano ne, nula jednička. Tak nějak zjednodušeně. Do tohoto systému jste se dostali jednoduše a mohli nastavit kde co. Jenže to bylo údajně nepřehledné a laik se v tom ztrácel. Nevím. Laik se tam předně vůbec nedostal a když už tak stačila jedna chyba a počítač byl dobrý do šrotu. Myslím, že to každý věděl. A kde že ten Bios leží? Je na základní desce. Tedy, abychom byli přesní, byl. Už není, už je tam někde místo něj rozhraní UEFI.
Je to samozřejmě opět zkratka ze slov Unified Extensible Firmware Interface. To se dá česky vyjádřit přibližně jako jednotné rozšiřitelné firmwarové rozhraní. Je novější, je stabilnější, je rychlejší a je prostě lepší než zastaralý BIOS. Všichni jej mají rádi, a to asi hlavně prodejci a výrobci. A proč? Nu, protože umí a podporuje Secure boot. To je věcička, která startuje váš počítač tak, že jsou k tomu a následnému běhu použity jen „certifikované“ softwarové komponenty. Prostě si je pohlídá a projede čímž kontroluje elektronický podpis.
Pokud je to na vás moc složité, tak to zkusíme napsat laicky. Pokud si budete chtít pustit na vašem PC něco jiného, než výrobce zavedl do UEFI, tak máte smůlu. Bez elektronického podpisu myslím. Údajně je to ochrana spotřebitele. Nu, každý to vidí trochu jinak.
Samozřejmě, že to jde, kdo chce tak to umí oblbnout. Jako všechno ostatní.
Takže když chcete na počítač nainstalovat něco jiného, prostě vypněte v UEFI secure boot a je hotovo.