V dnešní době je už spousta lidí, kteří upřednostňují zdravý životní styl a sami se mu aktivně věnují. Takovýmto přívržencům není pěstování klíčků ničím novým, naopak vědí, že nově rašící výhonky, jim a jejím rodinám přinášejí spoustu radosti do života.
Začněte proto s nakličováním semínek i vy. Kladete si otázku – a proč bychom měli …? Podáme vám vysvětlení a věříme, že i když nezačnete hned, budete o vlastní bio výrobě zdraví alespoň přemýšlet.
- Pěstování klíčků je velmi jednoduché a snadné.
- Zdraví máte vždy na dosah ruky. Anebo prodloužené ruky, to když „klíčkujete“ ne zrovna v misce na pracovní desce, ale na parapetu u okna.
- Potřebujete minimum věcí k tomu, abyste začali s klíčením. Doma najdete určitě zavařovací sklenici, do které nasypete semínka, zalijete čistou pramenitou vodou a během dne je budete několikrát proplachovat.
- Zabavíte vaše děti při nečinnosti. Práce se semeny a nakličováním není až tak složitá ani pro děti. Maximálně jim budete pomáhat, přidržovat co se dá a chválit a chválit.
- Viz bod číslo 3 – jediné, co si musíte obstarat, jsou semínka, se kterými budete doma pracovat.
Výběr je vskutku veliký. Nejoblíbenější mezi dětmi jsou fazolky mungo, jejichž klíčky jsou nejen že výživné, ale šťavnaté a skvělé chutnají. Navíc i báječně legračně vypadají. Naklíčené jsou krásně kulaťoučké a dvoubarevné bílo-zelené. Z bříška fazolky vykukuje klíček, který se upíná ke světlu, takže se různě kroutí a děti tento pohled milují. Dále můžete použít pískavici, řeřichu, ředkvičky a další luštěniny, například čočku.
- Jestliže si chcete práci usnadnit, doporučujeme zakoupit na internetu nakličovací misku, se kterou už nebudete mít téměř žádnou práci. Semínka sice proplachovat budete, ale nemusíte je z misky vyjímat, mísa má vyvedený otvor, kterým přebytečná voda sama odtéká. Jen je třeba v domácnosti stálé běžné teploty, aby váš zdravý poklad mohl vesele rašit.
- Klíčit můžete celý rok, ale nejvíce se tato činnost doporučuje na jaře, a to proto, že s probouzejícím se jarem se probouzí i náš organismus, který je po zimě jaksi „zatuhlý“. Jak procitají květiny, nalévají se poupata na stromech, tak dostanete novou mízu i vy do svého těla, když začnete chroupat výtečné výhonky, které si ze semínek sami vypěstujete. A když si je obstaráte v bio kvalitě, sklízíte i bio úrodu!