Špenát patří mezi oblíbenou i nenáviděnou zeleninu. Ten, kdo je příznivcem této zelené pochoutky a má k dispozici zahradu, může si špenát vypěstovat sám. Pokud máte pocit, že pěstování špenátu nezvládnete, vyzkoušejte jeho náhražky.
Není zahrada, na které by nerostl plevel. Možná jste zastánci toho, že plané rostliny by neměly mít na zahradě žádný prostor. Než se pustíte do pletí, popřemýšlejte, zda by jste plevel nezužitkovali třeba v kuchyni. Je mnoho druhů plevele, který vám nahradí plnohodnotně špenát. Obohatí váš jídelníček a tělu dodají vitamíny. Výhodou také je, že většina těchto zelených rostlin, postrádá chuť typickou pro špenát.
Určitě vás chutí nezklame merlík všedobr, říká se mu také planý špenát. Merlík rozhodně na zahradě nepřehlédnete. Může dorůst až do jednoho metru. Chuť není tak výrazná jako u špenátu, ale pokud zvolíte stejnou úpravu a přidáte dostatek česneku a soli, špenát vám plně nahradí. Mladé listy merlíku můžete použít i do salátů nebo polévek. Jako bonus můžete využít léčivé účinky rostliny. Všedobr je protizánětlivý, lze ho užít zevně na ošetření drobných poranění.
Ptačinec žabinec je také často se vyskytujícím plevele. Mezi jedlým plevelem si vybudoval prvenství. Svěže zelené a křehké listy jsou výbornou náhražkou špenátu. Obzvlášť mladé výhonky jsou křehké a mají příjemnou chuť. Stejně jako merlík se hodí do salátů nebo k dušení.
Medvědí česnek vám také poslouží místo špenátu, ale na rozdíl od merlíku a ptačince zahradu ozdobí půvabnými bílými květy. Máte-li na zahradě jílovitou vlhčí půdu, bude se medvědímu česneku dařit. Zpracovat ho nemusíte pouze tepelně. Můžete ho použít všude tam, kde je potřeba česnek.
Někomu může připadat chuť planých rostlin nezvyklá. Při kuchyňské úpravě můžete pro zjemnění přidat smetanu, jogurt nebo citronovou šťávu.