Rostliny ze subtropického a tropického pásu jsou zvyklé na určité klima, které nám nedovoluje nechat je přes zimu venku na pospas mrazům. Ovšem ani v teple domova nemusí rostliny vždy zimu přežít. Na co jsou tyto rostliny nejvíce náchylné?
· I rostliny potřebují zimní spánek
Ať už lidé, zvířata, ale dokonce i rostliny mají svůj biologický rytmus a během své neaktivity potřebují odpočívat, aby nabraly potřebnou sílu pro další vegetační období. Po odkvetení bychom tedy rostlině měli dopřát dostatek klidu k znovu obnovení sil a zbytečně je nezalévat nebo nepodporovat jejich růst dalším přihnojováním. Pokud s pěstováním pokojových rostlin máte alespoň malou zkušenost, jistě víte, že se hnojení u většiny rostlin v zimě nedoporučuje. Najdou se i výjimky, které mají svůj vegetační cyklus převrácený, ale na ty se dnes zaměřovat nebudeme.
Najdou se i některé druhy subtropických rostlin, které v zimních měsících začnou žloutnout a opadávat jim listy. Vy pak můžete milně nabýt myšlenky, že je rostlina suchá a potřebuje zalít a tak jim dopřejete důslednou zálivku, díky kterým zbytečně nepřežijí. U některých druhů je tento proces naprosto normální a po vegetačním klidu znovu obrostou zelenými listy. Substrát proto zalévejte jen minimálně, aby úplně nevyschl a těšte se na jaro.
· Příliš vysoké teploty
Tropickým rostlinám vyhovuje velké teplo, a tak by přeci měly v našem bytě jenom vzkvétat. Ovšem zapomínáme na jednu věc, totiž i v zimě se v subtropickém pásu poměrně dost ochladí, i když to není zrovna do takových extrémů, na které jsme zvyklí tady. Rostlinám ze subtropického pásu bude v zimě dobře při teplotách mezi 5 až 15°C, proto se je nebojte přes zimu umístit k oknu nebo na chodbu, kde se topí jen sporadicky. Tropickým rostlinám pak bude v zimě vyhovovat teplota okolo 22°C. Okolo rostliny občas zvlhčete vzduch za pomoci rozprašovače.