Nebudeme to zde rozebírat z medicínského hlediska, to je moc náročné, zdlouhavé a příliš odborné. My si ve zkratce řekneme, že jde o tak zvanou pocitovou teplotu. I ta se dá nějak vyjádřit, v předpovědích počasí to již bývá, ale bohužel jde o údaj, který je trochu mimo realitu.
Každý z nás vnímá teplotu jinak. Každý je jinak otužilý. Klasický příklad jsem já. Když jsem v deseti stupních chodil v kraťasech a s krátkým rukávem, myslel můj šéf, že ho trefí šlak. Jenže zase na druhou stránku se mi zdála každá voda ke koupání studená. Ať byla jakákoli. Proto jsem nikdy koupání nevyhledával, ani přírodní ani umělé, prostě to nebylo nic pro mě. V zimě skoro netopím, v létě se potím už při dvacítkách. Takže na tomto příkladu vidíme, že každý máme jiný stupeň citlivosti na teplo.
Takže někomu se může zdát voda v bazénu chladná a jinému zase teplá. Bazénovým teploměrem změříte teplotu vody přesně a tím zamezíte dohadům, jaká že vlastně je. Tedy, přesněji, dohadům asi ne, protože každý bude stále tvrdit své, ale už budete vědět, že pro někoho je dvacet stupňů moc a pro druhého málo. A navíc budete mít přesný přehled.
A jaký teploměr že by to měl být? Nu, bazénový, pokud zkusíte použít jiný, bude výsledek přinejmenším zajímavý. Jistěže tam můžete strkat teploměr lékařský, nebo ten, kterým měří manželka teplotu masa v troubě. Strkat do vody je klidně můžete. Tomu nic nebrání. Výsledku se však doberete jen stěží. Nevadí nic si z toho nedělejte a objednejte si přesnější a k tomu uzpůsobené měřidlo.
Bazénový teploměr prodává například firma Chlorito, která nakupuje jen ty nejkvalitnější výrobky, takže nějaký šunt, kdo ví odkud zde rozhodně nehledejte. Bylo by to zbytečné. A jaký přístroj zvolit? To už je jen na vás. Může mít takový co je napevno u stěny bazénu, nebo třeba plovoucí, který ocení děti, protože honit je pak po hladině je pro ně velmi atraktivní.