Únor bílý, pole sílí. To je sice známá pranostika, která nám naznačuje, že pole ještě odpočívá a nabírá sílu na další sezonu, neznamená to však také to, že i my bychom měli lelkovat. Pokud chceme v létě sklidit něco dobrého na naší zahrádce, nebo se kochat pohledem na rozkvetlé záhony květin, pak je právě nyní ten správný čas.
Pravý čas zasít
Pokud si rádi sami předpěstujete ze semínek sazeničky, pak je zrovna únor tím pravým měsícem, kdy je to potřeba udělat.
Zatím samozřejmě pouze do nádob za oknem. Nicméně semínka potřebují určitý čas, než budou moci v podobě odolných sazenic přesídlit ven.
Čím můžeme začít
V současné době můžeme vysévat semínka rostlin a zeleniny, které potřebují delší čas na klíčení a růst, abychom pak včas měli požadovanou úrodu. Patří sem například raný salát, brokolice nebo celer. V oblibě jsou také doma pěstovaná rajčata, papriky, cibule nebo petržel. Začít můžeme také s bylinkami, kterým se bude dařit doma za oknem v jakékoliv roční době.
Jak na to
Je třeba myslet na to, že potřebujeme pro semínka slunné a hlavně teplé stanoviště. Ideální jsou proto parapety oken, vyhřívané skleníky nebo zimní zahrady. Dostatek vláhy je také velmi důležitý.
Pro výsev potřebujeme vhodné nádoby, někdo používá kelímky od jogurtů a jiné plastové nádoby různých tvarů, někdo má rád praktické sadbovače ať už plastové, nebo papírové. Ty papírové jsou vhodné pro přímé přesazení do půdy, v níž se jednoduše rozloží.
Pro výsev si připravíme vhodný substrát, který by měl být lehký a výživný. Dá se již hotový zakoupit a máte to bez práce. Semínka pak jemně zatlačujeme do hlíny, aby nebyla příliš přihrnutá. Pro rychlejší klíčení můžeme kelímky nebo misky se semínky překrýt potravinovou fólií a vytvoříme tak skleníkové klima, kde se drží teplo a vlhko a semínka nám rychleji vykouknou na světlo.
Důležité je pravidelné zavlažování, které provádíme rozprašovačem. Substrát by měl být stále vlhký, nepřesušený, ale také nepřelitý.