Solária
Některým z vás možná uniklo, že zavedená technologie výroby výbojek zasáhla do lidského života v mnoha oblastech, nejen ve veřejném osvětlení ulic, budov, nádraží a sportovních areálů. Jedním ze směrů, kde se využívají již řadu let, jsou i lázeňská a rekreační zařízení a solária.
Výrobci zářičů využívají vlastností některých typů svítidel, které vyzařují i spektrum ultrafialových paprsků. Jsou to speciální výbojky vysokotlaké, které vydávají bílé světlo spektrálně rozšířené do obou směrů (ultrafialového a infračerveného). Uvnitř baňky se nachází rtuť a některé kovové halogenidy, přičemž samotná baňka je zhotovena ze silikátového skla. Výrobky jsou velmi odolné vůči vysoké teplotě, baňka musí vydržet zátěž až 900 stupňů Celsia.
Zemědělství
Některé speciální vysokotlaké i nízkotlaké zdroje sodíkové i halogenidové nachází uplatnění i v zemědělství na podporu růstu rostlin. Většinou jde o typy s teplotou chromatičnosti velmi nízkou, zhruba 2100 K, ovšem se značným světelným tokem 110 tisíc lumen, který převyšuje kapacity ostatních osvětlovacích médií. Nasazují se do svítidel s elektronickými předřadníky a využívají se jak pro základní růstovou fázi, tak i v době květenství. Značný výkon a nasazení malého počtu svítidel na velké ploše rovněž přináší významnou úsporu elektrické energie.
Svítidla v exteriérech
V současné době stále převládá tato technologie pro osvětlování velkých ploch exteriérů. Provází náš život ve městech i na venkově, mnohdy je ani neregistrujeme a připadají nám přirozenou součástí života. Instalují se ve sportovních areálech, v podobě veřejného osvětlení ulic a silnic, patří do základního vybavení vlakových a autobusových nádraží, komplexů průmyslové výroby, nákupních center a další infrastruktury. Největší podíl tvoří baňky plněné sodíkem a v hojném počtu se nasazují i metalhalogenidové výbojky.